Ako želimo da ohlađeni čvarci dulje stoje, ohlađene ćemo ih staviti u metalne, keramičke ili staklene posude i polako zaliti mlakom (još tekućom) masti. Posudu s tako zalivenim čvarcima ostavimo na hladnom i prozračnom mjestu da se mast s čvarcima stegne, pobijeli i kristalizira. Proces prirodnog hlađenja traje 48 sati. Tako spremljeni čvarci mogu se čuvati u hladnoj prostoriji i do godinu dana, a da ne izgube svoja organoleptička svojstva.

Preostalu, još toplu procijeđenu mast sačuvamo tako da je ulijemo u emajliranu kantu za čuvanje masti i ostavimo da se ohladi. U tamnoj, prohladnoj prostoriji i ona će kao i čvarci ostati upotrebljiva godinu dana.

Čvarke možete jesti samostalno uz kruh ili od njih pripremiti razne delicije kao što su pita od čvaraka ili pogačice od čvaraka

Životinjske masti prisutne u mesu sadržavaju između ostalog nezasićene masne kiseline (linolna, linolenska, arahidonska ) koje imaju značajne fiziološke funkcije u čovjekovom organizmu. Prije su se tretirale kao vitaminski kompleks F, a danas kao esencijalne masne kiseline. Nedostatak tih masnih kiselina u prehrani uzrokuje nepovoljne posljedice za rast i reprodukciju organizma, dermatitis, nepravilnosti u metabolizmu masnoća. Njihova prisutnost u obroku eliminira spomenute poremećaje. Masti su također sastojak mesa koji služi kao nosioc vitamina topivih u masti (vitamini A, D, E i K ).