Žuta šljivina osica i crna šljivina osica, Hoplocampa flava i Hoplocampa minuta, što se tiče insekata, predstavljaju najveći problem za visok prinos šljiva. Šteta može iznositi i do 90%. Kako spriječiti napad?

Vegetacija kod šljiva je i ove godine krenula ranije, odnosno, skoro u isti dan kao i prošle, što je iznenađenje imajući u vidu da je veći dio zime bilo hladno, s niskim temperaturama i snijegom, piše Agroklub.

Ne dozvoliti crnu točku na plodiću

Ali, što je tu je, osica se probudila iz zimskog sna, a prezimljava u stadiju pagusjenice, u zemlji, odakle izlazi u ožujku i nakon par dana polaže jaja u dno listića poluotvorenih ili otvorenih cvjetova. Kada dođe do opadanja 2/3 cvijeta, iz jaja izlaze ličinke i ubušuju se u mlade, zametnute, plodove. Ako se tada ne reagira, ­­šteta može biti katastrofalna.

Dolazi do pojave crne točke na plodiću, kroz koji je ušla ličinka i tada je kasno za reakciju. Svi ti plodići će opasti, a ličinka se pretvoriti u pagusjenicu i spustiti u tlo sama preko niti ili kroz opale plodove. Zato se i kaže da obrada tla tj. frezanje u rano proljeće, može smanjiti napad osica.

Napad će biti jak ako je tijekom travnja kada šljiva cvijeta, vrijeme toplo. Spas može biti hladno vrijeme tijekom cvjetanja, što meteorolozi najavljuju, u ovoj godini, za početak travnja. U tom slučaju, ne dolazi do razvoja jaja u ličinku

U ponudi malo sredstava za zaštitu

Kada je riječ o insekticidima, svake godine izbor se sužava, jer su sve strožiji europski propisi o dozvoljenim sredstvima. Još se mogu pronaći sredstva na bazi deltametrina, cipermetrina i slično, ali su otrovni za pčele i ne smiju da se koriste u cvjetanju što, nažalost, mnogi rade.

Ako voćar želi koristi ekološka sredstva, tu su npr. bijelo ulje, u dozi 100 do 200 ml/10 litara vode, ili Neem ulje, litra u 100 litara vode. Naravno, postoje i ostala organska sredstva na bazi organskog ugljika i algi, kao i začini kao što su lukovi, čili, ocat. Jedini problem sa začinima je što se brzo ispiru kišom.