Boraks (ili natrijev tetraborat) anorganski je spoj koji sadrži bor i natrij, izuzetno je svestran te ga, poput sode bikarbone, često koristimo u kućanstvu. Ime je dobio od riječi ‘buraq‘, što na arapskom znači ‘bijelo‘, a u prirodi ga se može naći u obliku bijelog kamena, topivog u vodi. Možete ga koristiti za njegu rublja (kao pojačivač deterdženta), sredstvo za čišćenje, suzbijanje korova, uklanjanje neugodnih mirisa...

Ali boraks može biti i izuzetno koristan kao - insekticid. Naime, ako se već godinama bezuspješno pokušavate riješiti mrava, isprobavajući pritom klasične savjete i kupovne sprejeve, a rezultati su nikakvi, možda je vrijeme da se primite ‘alternative‘.

A jedan takav, alternativni put za rješavanje problema s mravima predložio je jedan korisnik društvene mreže Reddit, prenosi The Sun. On je podijelio recept za domaći pripravak, koji je dobio pomiješavši pojačivač praška za pranje rublja, šećer i vodu. Naizgled bezazlena mješavina postala je smrtonosan mamac koji djeluje iznutra, tiho i temeljito, a sve što vam treba vjerojatno već imate kod kuće.

Taj je korisnik objasnio da koristi boraks (koji se dodaje prašku za pranje rublja za pojačani efekt), koji u kombinaciji sa šećerom i vodom tvori polutekući mamac. Smjesu stavlja na komadić aluminijske folije, koji potom polaže na mjesta gdje su mravi najaktivniji. Šećer privlači mrave, oni smjesu pokupe i prenesu je natrag u mravinjak. Ono što ovu metodu razlikuje od drugih jest upravo to sporo, sistemsko djelovanje: mravi nesvjesno šire otrov po cijeloj zajednici, uključujući i kraljicu, što na kraju dovodi do kolapsa cijeloga gnijezda.

Ključ učinkovitosti leži u pravilnoj gustoći smjese: ona ne smije biti ni prerijetka ni pregusta, kako bi je mravi mogli konzumirati i prenositi. Ako stavite previše praška, miris će ih odbiti; ako je premalo, neće imati učinka. Važno je eksperimentirati dok ne pronađete idealan omjer, a smjesa mora biti postavljena na sigurnom mjestu, daleko od djece i kućnih ljubimaca.

Natrij-borat, iako u osnovi proizvod za pranje, djeluje kao blagi otrov. Kad ga mravi unesu u svoje tijelo, ondje se pretvara u bornu kiselinu koja remeti njihove probavne procese, ali ne trenutačno. Upravo ta odgoda omogućava da mamac stigne duboko u mravinjak prije nego počne djelovati. Takvo postupno trovanje dovodi do mnogo trajnijeg rezultata od običnih sprejeva koji ubijaju samo radnike koje vidimo.

U komentarima ispod objave brojni korisnici potvrdili su da im je ovaj trik uspio riješiti problem dugoročno, čak i nakon godina borbe. Osim što eliminira mrave, ova metoda istovremeno prekida i njihove mirisne tragove, zbog čega se više ne vraćaju. U tekstu je istaknuto da je učinkovitost toliko visoka da su ljudi prestali koristiti sve druge metode. Preporuka je da se dom prije primjene temeljito očisti, uklone svi izvori hrane i zapečate pukotine ili otvori na prozorima i vratima kroz koje mravi mogu ući.

Mamac se može postaviti uz rubove kuhinje, ispod ormarića ili na druge skrivene lokacije koje nećete dirati. Mravi će ga brzo pronaći i početi unositi u mravinjak. Ako ih je svakim danom sve manje, znači da ste pogodili s omjerom i da smjesa radi upravo ono što treba. Jednom kad se gnijezdo uništi, možete ukloniti ostatke i zatvoriti pristupne točke kako biste spriječili eventualne nove ulaske.

Zašto mravi uopće ulaze u kuće i stanove?

Obzirom na to da im je na raspolaganju cijeli svijet, sigurno se pitate što, zapravo, mrave privlači baš u vaš dom. Rebecca Miller, pomoćnica urednice časopisa Fabulous, ljubiteljica je vrtlarstva i objašnjava zašto mravi ulaze u naš životni prostor:

- Kad su mravi vani, u vrtu ili dvorištu, ne smatram ih štetočinama. Zapravo, mravi igraju vitalnu ulogu u ekosustavu, stoga bi vam trebalo biti drago kad ih vidite u svom vrtu. Oni rahle i gnoje tlo, te loveći insekte koji jedu biljke zapravo kontroliraju njihovu populaciju. Ali zato postaju smetnja kad uđu u vaš dom i mogu potaknuti druge štetočine, poput lisnih uši, da im se pridruže - kaže Miller.

Razlog njihovog ulaska u kuće jest hrana - oni su stalno u potrazi za izvorom hrane i vode, a u kući je toga u izobilju.

- Nisu izbirljivi kad je u pitanju hrana koja ih privlači. Bilo kakvo voće, mrvice ili hrana za kućne ljubimce ostavljeni vani mogu ih potaknuti da uđu unutra - upozorava Miller i dodaje:

- Zato nemojte zaboravite uklonite ostatke hrane, redovito metite pod kako biste se riješili mrvica hrane i čistite radne površine u kuhinji i blagovaonici.

Dom&Dizajn