Veliki broj ljudi diljem svijeta svake godine čeka na transplantaciju organa koja im može spasiti život. Broj dostupnih organa nažalost je često manji od broja pacijenata kojima su potrebni, što znači kako mnogi od njih ne dočekaju  drugu priliku.

Doniranje organa je plemenit čin koji može nekome podariti novi život. Ukoliko odlučite postati donor možete napraviti razliku između života i smrti.

Važnost darivanja organa

Transplantacija organa omogućava bolji i dulji život osobama s teškim bolestima. Bubreg, jetra, srce, pluća i gušterača organi su koji se najčešće presađuju. Tkiva poput rožnice ili koštane srži također mogu znatno poboljšati kvalitetu života primatelja. Doniranje organa nije samo medicinsko pitanje, već i etička odgovornost pojedinca prema zajednici.

Gotovo svaka osoba može biti potencijalni donor, neovisno o dobi ili zdravstvenom stanju. Postoje dvije vrste donora: Živi donori osobe su koje najčešće doniraju bubreg ili dio jetre, pri čemu mogu nastaviti živjeti normalnim životom. Posthumni donori osobe su koje nakon smrti mogu darovati organe i tkiva onima kojima su potrebni.

Kako postati donor?

Postupak registracije kao donora jednostavan je i može se obaviti putem službenih zdravstvenih institucija. U mnogim zemljama, dovoljno je izraziti želju za doniranjem putem donorske kartice ili prijave u nacionalni registar donora. Također je važno obavijestiti obitelj o svojoj odluci kako bi se osiguralo njezino poštivanje u slučaju iznenadne smrti. Donorska mreža BiH nudi opciju prijave za donorsku karticu putem svoje web stranice na ovom linku. Prije popunjavanja obrasca iz ove organizacije nude vam najvažnija pitanja i odgovore vezane za ovu temu.

Veliki broj osoba oklijeva postati donor zbog različitih dezinformacija. Neki vjeruju kako liječnici neće uložiti maksimalne napore u njihovo liječenje ako su registrirani donori, što nije istina. Medicinski timovi uvijek daju prednost spašavanju života pacijenta. Također, religijske zajednice općenito podržavaju doniranje organa kao čin nesebičnosti i ljubavi prema bližnjemu.

Odluka o doniranju organa jedna je od najplemenitijih koje možete donijeti. Jedan donor može spasiti i poboljšati živote više osoba, dajući im novu priliku za život. Informirajte se, razgovarajte s obitelji i donesite odluku koja može značiti razliku između života i smrti. Iz ranije pobrojanih razloga projekt Udruge za uspjeh mladih „Budi donor, spasi život“ ima za cilj promoviranje donorstva u Bosni i Hercegovini.

Zakonsko uređenje donorstva u Bosni i Hercegovini

U Bosni i Hercegovini, zakonska regulativa o doniranju i transplantaciji organa i tkiva uređena je na entitetskoj razini. U Federaciji Bosne i Hercegovine, ključni propis je Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, objavljen u "Službenim novinama Federacije BiH" br. 75/09, s izmjenama i dopunama u br. 95/17 i 53/24.

Ovaj zakon definira uvjete za uzimanje i presađivanje organa i tkiva od živih ili umrlih darovatelja u svrhu liječenja. Prema zakonu, uzimanje organa i tkiva od umrle osobe dopušteno je ako se osoba za života nije tome izričito protivila. Također, zakon propisuje vođenje registra osoba koje su suglasne s darovanjem svojih organa i tkiva nakon smrti, kao i registra osoba koje čekaju na transplantaciju.

U 2024. godini usvojene su dopune zakona, poznate kao "Adnanov zakon", koje omogućuju transplantaciju organa bez obzira na krvno srodstvo između darovatelja i primatelja, pod uvjetom da ne postoji mogućnost pronalaska srodnog darovatelja.

U Republici Srpskoj, transplantacija organa i tkiva uređena je Zakonom o presađivanju ljudskih organa ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 14/10), koji također propisuje uvjete i postupke za darivanje i presađivanje organa i tkiva.

Ovi zakoni imaju za cilj osigurati etičke i medicinske standarde u postupcima transplantacije, štiteći prava darovatelja i primatelja te promovirajući svijest o važnosti doniranja organa kao čina solidarnosti i humanosti.