• Postoji odvratan razlog zašto nikada ne biste trebali nositi novu odjeću bez pranja
  • Postoji odvratan razlog zašto nikada ne biste trebali nositi novu odjeću bez pranja
Iz šopinga se najčešće vraćamo sa širokim osmjehom, pogotovo ako smo "piknuli" neki odličan odjevni predmet o kojem dugo maštamo i koji nam stoji kao da je šivan po mjeri. Još ako je pritom bio na akciji, možemo zadovoljno "trljati rukama". Međutim, mnogi bi vrlo često, svjesno ili ne, taj komad mogli odmah i nositi, bez prethodnog pranja, a to bi ih moglo skupo koštati. Doduše, ne u financijskom smislu, nego još gore, u zdravstvenom. May Ricketts, bivša zaposlenica u trgovini, to je osjetila na vlastitoj koži.

"Kad kupujete novu odjeću, molim vas, operite ju", apelirala je britanska kreatorica sadržaja u viralnom videu, a njezin je slučaj dovoljan da vam se koža naježi. Doslovno.

Naime, May je upozorila da nošenjem nove, neoprane odjeće riskirate zarazu "gadnom kožnom bolešću".

"Znam da kad kupite nešto novo, samo to želite nositi, ali ja sam dobila lišaj jer sam radila u garderobi velikog trgovca odjećom", dodala je, prenosi The New York Post.

Lišaj je, kako navodi poznata klikina Mayo, svrbežna, ljuskava i vrlo zarazna gljivična infekcija uzrokovana parazitima sličnim plijesni koji žive na stanicama u vanjskom sloju kože. U početku se obično manifestira kao suha, ljuskasta područja na površini kože, koja mogu biti crvena te svrbe. Oblik zahvaćenog područja je lagano izbočen, a najčešće je kružnog, prstenastog oblika, zbog čega se i naziva "ringworm". Liječnici, pak, takve infekcije nazivaju "tinea".



Lišaj se najčešće prenosi izravnim dodirom kože o kožu, uključujući i spolni kontakt, ali i u kontaktu sa životinjama, ali preko prljavih predmeta, poput prljavih četkica za šminkanje te odjeće.

"Može se širiti putem odjeću, ručnika i posteljine koja nije dezinficirana nakon upotrebe zaražene osobe", navodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti u izvješću u kojem se također ističe kako su se posljednjih godina pojavili novi sojevi ove gljivične infekcije.

May je objavom videa željela upozoriti svojih 300.000+ pratitelja na TikToku, a naglasila je kako ljudi isprobavaju odjeću u trgovinama, a zatim ju vrate. Ta odjeća stoga može poprimiti neugodne mirise ili prenositi infekcije poput lišaja.

"Samo sam se bavila odjećom - nisam je čak ni obukla. I dobila sam lišaj od dodirivanja", istaknula je, dodajući kako bi mnogi, kad vide odjeću na vješalici, mogli pomisliti da je čista, ali ta je pretpostavka, upozorila je, pogrešna.

"Vjerojatno su je već svi isprobali. A dovoljno je da samo jedna osoba zaražena lišajem isproba. I BUM! Sad si i ti žrtva", rekla je.

Tri glavna razloga za pranje nove odjeće

1. Izbjeći ćete puštanje boje

Nova odjeća često zna puštati boju, a to može uništiti ostalu vašu odjeću, bez obzira na to je li riječ o komadima u ormaru ili odjeći koju imate na sebi. Isto tako, ako ne operete odjeću, ta boja može završiti i na vašoj koži. Pranjem u perilici rublja doslovno se rješavate viška nakupljene boje na novoj odjeći i time izjegavate sve spomenute probleme.

2. Tako se rješavate bakterija

Nikada ne znate gdje se sve nalazila vaša odjeća prije kupnje niti tko ju je sve isprobavao u garderobi. Upravo zbog tog razloga postoji velika vjerojatnost da su se na odjeći s vremenom nakupile razne štetne bakterije i bacili za koje smo sigurni da ih radije želite izbjeći. U tome ćete i uspjeti najnormalnijim pranjem u perilici na srednjoj temperaturi. Sasvim jednostavno!

3. Ne postoji opasnost od štetnih kemikalija

I još jedan, a možda i najvažniji razlog zbog kojeg biste obavezno morali oprati novu odjeću prije nošenja. To je posebno slučaj s onim komadima odjeće koja dolazi direktno na kožu jer kemikalije koje se koriste za obradu tkanine mogu iritirati kožu, savjetuje One Good Thing.