Točno u 11. sati mladi rumbočki župnik, fra Jure Perić, za vrijeme sv. Mise, blagoslovio je skladno spomen-obilježje na Ratu ispod Umne glave i iznad šume Bukovac koja povezuje najmnogobrojnije ramsko selo Rumboci s njegovom „planinom“ Zahum. Nekoliko stotina posjetitelja, hodočasnika, našlo se na Ratu i sudjelovalo u obredima blagoslova i otkrivanja, u bijelo platno umotano, mramornog križa i dviju ploča na kojima je ispisana povijest i poruka ovog spomenika. Križ s pločama, pokrivenim s ramskim peškirima, otkrili su Grgo Baketarić i njegova supruga Nevenka.

Na prvoj ploči stoji napisano:

Spomen na stradanja i žrtve Zahuma četničkih i partizanskih zločina kao i iseljenja zbog potapanja Rame šezdesetih godina XX. stoljeća neka oživi nadu na djedovska ognjišta!

Na Zahumu su se rađali, živjeli i umirali naši preci. Nadajmo se da će pod znakom križa živjeti i budući naraštaji Hrvata na ovim obroncima planine Raduše!

To je naša vjera! To je naša nada!

Na drugoj ploči ispisane su riječi poznatog ramskog fratra i pjesnika fra Bone Ravlića, koji je u svojoj 90. godini života objavio knjigu Svjetlo u tami (2003), a posthumno mu je objavljena knjiga Nebolom duše (2008), iz koje su uzeti ovi stihovi:

Što srce mi steže? Što li mi dušu veže

Za ove puste krši i goli kamen što strši?

O zemljo, zemljo mojih predaka,

Gdje tolike ljepote se nižu, a vrleti u nedogled sižu!

U drugom dijelu ove ploče stoje podaci o graditelju spomen-obilježja:

Nakon povratka iz Pleternice na rodni Zahum, kamo se 1963. godine iselio, ovaj križ na Ratu u listopadu 2011. godine podiže Grgo Baketarić (sin Matin) – Dulina - sa svojom ženom Nevenkom rođenom Glibo.

Na ovim pločama rečeno je gotovo sve o motivima podizanja spomenika kao i i njegovom graditelju. Na početku blagoslova križa župnik fra Jure je to izrekao riječima:

„...Pozdravljam obitelj Baketarić, koju je, vjerujem, ljubav prema zavičaju i vjernost Kristu ponukala da podignu ovaj križ i spomen ploče. Ovaj lokalitet – Rat je bio jedna od postaja na putu na misu na Šćitu. Poput nekadašnjih misara i mi smo se danas ovdje okupili – susreli. I ovo mjesto sada s križem i spomen pločama postaje mjesto susreta s prošlošću, iz koje trebamo iščitati pouku za sadašnjost kako bismo imali otvorenu budućnost.“

Grgo Baketarić sa svoja četiri sina i agilnom suprugom Nevenkom podigli su u Pleternici kod Slavonske Požege na daleko poznatu i cijenjenu kamenorezačku radnju. Svoje „carstvo“, u raznim oblicima, proširili po cijeloj Slavoniji. Kakvoćom, cijenama, točnošću i ljubavlju vezanu s dobročinstvima ova obitelj Baketarić postala je prepoznatljivom i i cijenjenom u svom zavičaju, Rami, što nije nimalo lako, iz koje se pod nepovoljnim okolnostima iselila davne 1963. godine.

Vratimo se Zahumu u 2012. godini!

Nakon blagoslova i misnog slavlja, Zahumom je odjekivala pjesma: ganga, bećarac. Stvarale su se skupine pjevača i pjevačica, neki u ramskim narodnim nošnjama, i melodije ramskih pjesam, s napetim vratnim žilama, odašiljali prema obroncima Raduše i spuštali u selo Rumboci, koje je toga dana uronulo u sparno ljetno mrtvilo. Igralo se kolo, bacalo kamena s ramena. Grgo sa suprugom Nevenkom i cijelom obitelji, koja je toga dana bila domaćin, pripremili su bogatu zakusku. Bilo je slavonskog kulena, u obiteljskoj proizvodnji (ukusniji se ne može zamisliti!), pršuta, ukusnog ramskog sira, izvrsnog slavonskog vina i različitih pića. Ne smijem zaboraviti dolazak punog autobusa Grgine rodbine iz Pleternice i drugih krajeva iz Hrvatske.

Bio je to dan radosti i nade za budućnost Zahuma. Selo se polako budi iz sna dugog nekoliko destljeća, od potapanja Rame i naglog iseljenja šezdesetih godina prošlog stoljeća. Put je asfaltiran do Brajinovog Doca. Ponegdje se vidi obnovljena kuća. Doci su uzorani i uglavnom zasađeni bijelim lukom i krompirom.

Neka ovaj spomenik, koji podiže Grgo s obitelji, bude početak povratka u zavičaj, prelijepi ramski zavičaj, koji postade pustinjom voljom silnika i nemoći nejakih!

Tekst: Anto Jeličić

Foto/Video: Dr. Ivan Markešić