Jabukovača i jabučni sok koriste se kao sinonimi, no između njih postoji razlika. Iako oba proizvoda nastaju od soka dobivenog cijeđenjem jabuka, proces proizvodnje razlikuje se u nekoliko ključnih točaka.

Razlika između jabukovače i jabučnog soka

Jabukovača se je sok dobiven cijeđenjem jabuka, koji zadržava dio pulpe, kao i veće količine vitamina i minerala. Može biti pasteriziran ili nepasteriziran, ovisno o procesu, dok se pasterizacijom tekućina zagrijava na određenu temperaturu kako bi se uništile bakterije.

Jabučni sok, s druge strane, filtriran je sok koji je tijekom obrade zagrijan na 88°C (190°F).

U Sjedinjenim Američkim Državama "cider" obično označava svježe iscijeđeni, nefiltrirani sok od jabuka. Međutim, u drugim dijelovima svijeta, "cider" se odnosi na alkoholno piće koje Amerikanci nazivaju "hard cider".

Nutritivne vrijednosti jabukovače

Jabukovača sadrži mnoge hranjive tvari prisutne u svježim jabukama, ali u manjoj koncentraciji jer ne uključuje vlakna cijelog ploda. Unatoč tome, jabukovača pruža značajne zdravstvene koristi zahvaljujući svojem nutritivnom sastavu:

U jednoj šalici (240 ml) jabukovače nalazi se:

        Kalorije: 120
        Proteini: 0,3 g
        Masti: 0,3 g
        Ugljikohidrati: 28 g
        Vlakna: 0,5 g
        Šećeri: 24 g

Također sadrži nekoliko vitamina i minerala poput kalija, kalcija, željeza, vitamina A i vitamina C.

Jabukovača je bogata polifenolima, biljnim spojevima s antioksidativnim svojstvima koji pomažu tijelu u borbi protiv slobodnih radikala i oštećenja stanica, smanjujući rizik od određenih vrsta raka, dijabetesa i srčanih bolesti. Budući da nije filtrirana, jabukovača ima više polifenola od jabučnog soka, no manje od svježih jabuka koje sadrže i značajne količine vlakana.

Moguće zdravstvene koristi jabukovače

U svojem najčišćem obliku, jabukovača je sok od nasjeckanih i usitnjenih jabuka. Zahvaljujući polifenolima, donosi brojne zdravstvene prednosti, uključujući:

        Olakšanje kod zatvora - Iako sadrži malo vlakana, zadržava dio pektina – topljivog vlakna koje može regulirati probavu i olakšati simptome sindroma iritabilnog crijeva.

        Hidratacija - Jabukovača je uglavnom voda i lako se pije, što je čini dobrim saveznikom u prevenciji dehidracije, posebno kod bolesti. Razrjeđivanjem vodom smanjuje se unos šećera i smanjuje rizik od proljeva koji može biti posljedica prekomjerne količine šećera.

        Smanjenje rizika od određenih vrsta raka - Antioksidativna svojstva polifenola pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i oštećenja stanica, čime se smanjuje rizik od raka debelog crijeva, prostate i dojke.

Mogući zadravstveni rizici jabukovače

Ako jabukovača nije pasterizirana, postoji rizik od unošenja štetnih bakterija poput Salmonelle ili E. coli. To je posebno moguće ako su korištene jabuke koje su pale na tlo.

Pri kupnji, obratite pažnju na uvjete skladištenja. Jabukovača na policama trgovina ili smrznuta je pasterizirana, dok ona u rashladnim vitrinama ili na tržnicama možda nije. Uvijek provjerite etiketu ili pitajte proizvođača o načinu obrade.

Ako ste u nedoumici, jabukovaču možete prokuhati prije konzumacije, pritom redovito miješajući kako bi se ravnomjerno zagrijala. Zamrzavanje neće uništiti eventualne bakterije.

Pripremate li ju kod kuće, koristite svježe ubrane i oprane jabuke, izbjegavajte one koje su pale na tlo kako biste osigurali sigurnost pića.

Jabukovača, kupovna ili domaća, može biti više od osvježavajućeg napitka – uz pravilnu konzumaciju je i vrijedan dodatak zdravoj prehrani, piše Webmd.