Vlaga i plijesan mogu uzrokovati brojna respiratorna oboljenja, pogoršati alergije i infekcije. Zato naravno svi zaziru od vlažnih prostora. Prava noćna mora.

Živjeti u umjerenoj klimi i imati četiri godišnja doba s različitim vremenskim uvjetima je sjajno. Ali takvi uvjeti, s kišom, snijegom, suncem i promjenjivim temperaturama zahtijevaju da zgrade u kojima živimo održavaju idealne temperature i vlažnost.

Dva su glavna uzroka vlažnih zidova. Potrebno je razlikovati vlagu uzrokovanu curenjem i vlagu uzrokovanu kondenzacijom. Propuštanje vlage rezultat je loše hidroizolacije i obično to rezultira žutim i smeđim mrljama.

Vlaga od kondenzacije posljedica je nedovoljne toplinske izolacije i lošeg prozračivanja prostora. Ako zidovi nisu pravilno izvedeni, ako ne "dišu", u kutovima će biti puno vlage i kondenzacije, što plijesan posebno voli. Vlažnost u vašem domu treba mjeriti kako bi se kontrolirala količina energije koja se troši na ventilaciju.

Potrošnja energije u domu bit će manja uz korištenje uređaja za mjerenje vlage.

Dakle, "krivci" za pojačano nakupljanje vlage u stanu su prozori. Važno je redovito provjetravanje. Naši su domovi zbog grijanja često "dehidrirani". Vjerojatno ste primijetili da skupljaju puno prašine i imaju dosta statičkog elektriciteta.

To je zato što novi građevinski materijali za izradu prozora smanjuju gubitak topline koji je bio uobičajen kroz stare drvene prozore i vrata koji ne "dišu". Ako, primjerice, ugradimo savršenu novu stolariju, propuha više neće biti. Dobivate izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, ali bez ventilacije, prenosi Krstarica.

Dakle, ako nemate sofisticirane uređaje koji reguliraju izmjenu zraka u vašem prostoru, učinite ono što su radile naše bake - "prozračite" svoj dom ujutro kad ustanete i prije spavanja. I to čak i ako živite u smogom zagađenom centru grada. Svježina će donijeti i ugodu i osjećaj topline.